Radikale Venstre,
Ida Auken - Fotograf Steen Brogaard

Ida Auken (RV)

Medlem af Folketinget, Radikale Venstre

Fhv. minister

Folketinget, Christiansborg
1240 København K

Tlf. i Folketinget:
+45 3337 4710
E-mailadresse:

Ida Margrete Meier Auken, født 22. april 1978 på Frederiksberg, datter af professor Erik A. Nielsen og medlem af Europa-Parlamentet Margrete Auken. Gift med Professor Bent Meier Sørensen. Mor til Niels og Simon Meier Auken.


Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Københavns Storkreds fra 4. februar 2014.
Folketingsmedlem for Socialistisk Folkeparti i Københavns Storkreds fra 13. november 2007 til 3. februar 2014.
Kandidat for Radikale Venstre i Vesterbrokredsen fra 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Valbykredsen fra 2007 til 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Vesterbrokredsen fra 2007 til 2014.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Tårnbykredsen fra 2007.
Kandidat for Socialistisk Folkeparti i Esbjergkredsen fra 2004 til 2006.


Parlamentarisk karriere
Miljøminister fra 3. oktober 2011 til 3. februar 2014.
Miljøordfører, klimaordfører, energiordfører, erhvervsordfører, iværksætterordfører, forbrugerordfører, it-ordfører og landbrugsordfører.


Uddannelse og erhverv
Cand.theol., Københavns Universitet, fra 1998 til 2006.

Ekstern lektor, Det Teologiske Fakultet, Københavns Universitet, fra 2006 til 2007.
Forlagsredaktør, Forlaget Alfa, fra 2004 til 2007.


Tillidshverv
Young Global Leader, World Economic Forum, fra 2013. Medlem af 3F's grønne tænketank 2014-2015. Medlem af Designrådet fra 2014. Medlem af World Economic Forum, Meta-Council for Circular Economy fra 2014. Medlem af Advisory Board for IDFC Institute fra 2016. Medlem af Global Teacher Prize, Varkey Foundation fra 2016.


Publikationer
Redaktør af »Livet efter døden i de store verdensreligioner«, 2006, »Jesus går til filmen - Jesusfiguren i moderne film«, 2007, og »Konstellationer - kirkerne og det europæiske projekt«, 2007. Har skrevet adskillige teologiske artikler om bl.a. forholdet mellem stat og kirke, religion, politik og ret samt Giorgio Agambens politiske teologi.

Aktuelle udvalgsposter

Medlem af
Energi-, Forsynings- og Klimaudvalget
Erhvervs-, Vækst- og Eksportudvalget
Miljø- og Fødevareudvalget

Aktuelle ordførerskaber

Energiordfører
Erhvervsordfører
Forbrugerordfører
It-ordfører
Iværksætterordfører
Klimaordfører
Miljøordfører

Hvervregisteret

Lønnede stillinger, hverv el.lign.

Medlem af Scientifc Council, SUN Stiftung and Deutsche Post Foundation, 2017.

Selvstændig virksomhed

Enkeltmandsvirksomhed "Circular Economy", der tilbyder rådgivning og foredragsvirksomhed.

Udenlandsrejser

Rejse til Kina i perioden 6.-12. september 2014, flybillet
betalt af Grundfos. Møde med den kinesiske
viceudenrigsminister.

Rejse til Dubai i perioden 9.-12. november 2014 i
anledning af WEF's Global Agenda Council møde. Giver:
World Economic Forum.

Rejse til Abu Dhabi i perioden 24.-27. oktober 2015. Giver: World Economic Forum/UAE.

Billet til World Economic Forums årsmøde i Davos i perioden 19.-23. januar 2016. Giver: World Economic Forum.

4 dages overnatning i Davos i perioden 19.-23. januar 2016, givet af The Circulars Award og dets sponsorer, som en del af arbejdet med Young Global Leader's Awardshow "The Circulars".

Rejse inkl. overnatning til Dubai i perioden 12.-15. november 2016 i anledning af Annual Meeting for Global Future's Council, World Economic Forum. Giver: World Economic Forum og UAE Government.

4 dages overnatning i Davos i perioden 19.-23. januar 2017, givet af The Circulars Award og dets sponsorer, som en del af arbejdet med Young Global Leader's Awardshow "The Circulars".

Flybillet d. 29. september 2017 til World Economic Forums møde i Italien om The Future of Europe. Giver: WEF (World Economic Forum).

Rejse inkl. overnatning til Dubai i perioden 10.-13. november 2017 til Global Future Council møde. Giver: World Economic Forum/UAE.

Gaver m.v. fra udenlandske givere

Kursus i marts 2017 på Harvard Kennedy School "Global Leadership and Public Policy in the 21st century". Giver: Young Global Leaders under World Economic Forum.

    CV
    Medlemmer af Folketinget samt stedfortrædere har alle en biografi på Folketingets hjemmeside.
    Folketingets Administration er ansvarlig for oplysningerne om medlemskab af Folketinget og regering.
    Det enkelte folketingsmedlem har ansvar for de øvrige oplysninger. Biografierne bliver løbende opdateret.
    Oplysningerne redigeres af Folketingets Administration. Du kan skrive til redaktionen på e-mailadressen

    biografiredaktionen@ft.dk

    Udvalgsposter og ordførerskaber
    Her vises folketingsmedlemmernes aktuelle udvalgsposter og ordførerskaber.
    Folketingets Administration modtager disse oplysninger fra folketingsgruppernes sekretariater og lægger dem på Folketingets hjemmeside.

    Forslag, taler og spørgsmål
    Folketingets Administration registrerer en række data om alle Folketingets parlamentariske dokumenter. Det gælder også medlemmernes navne, når de taler i Folketingssalen, stiller spørgsmål til ministrene og fremsætter forslag. På basis af disse registreringer linkes der på hver medlemsside til de sager, som det enkelte folketingsmedlem har været involveret i.

    Hverv og økonomiske interesser
    Registreringen af hverv og økonomiske interesser sker i Folketingets Lovsekretariat, der er den registeransvarlige enhed i Folketingets Administration. Det enkelte folketingsmedlem, der ønsker at være opført i registeret, har dog selv ansvaret for at indberette de relevante oplysninger. Det gælder også, når der sker ændringer i medlemmets hverv og økonomiske interesser.

    Registrerede medlemmer skal give meddelelse om nye eller ændrede oplysninger til Lovsekretariatet, senest en måned efter at de nye oplysninger foreligger, hvorefter Lovsekretariatet sørger for opdatering af registeret. Lovsekretariatet indhenter én gang årligt et fornyet samtykke til fortsat registrering fra de registrerede medlemmer. Ved spørgsmål om hvervregistret, kontakt Lovsekretariatet på telefon +45 3337 3112.

    Portrætfotos
    Ophavsretten til portrætfotos af folketingsmedlemmerne tilhører Folketinget. Portrætfotos af folketingsmedlemmerne kan imidlertid frit gengives med behørig kildeangivelse og kreditering af fotografen. Dog må billederne ikke ændres eller manipuleres eller gøres til genstand for selvstændig kommerciel udnyttelse.

    Senest opdateret: [30.10.2017]