Venstre,
Eva Kjer Hansen - Fotograf Steen Brogaard

Eva Kjer Hansen (V)

Medlem af Folketinget, Venstre

Fhv. minister

Folketinget, Christiansborg
1240 København K

Tlf. i Folketinget:
+45 3337 4513
E-mailadresse:

Eva Kjer Hansen, født 22. august 1964 i Aabenraa, datter af landmand Hans Hansen og Ellen Kjer Hansen. Har tre døtre.


Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Venstre i Sydjyllands Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Venstre i Vejle Amtskreds fra 12. december 1990 til 13. november 2007.
Kandidat for Venstre i Kolding Sydkredsen fra 2007.
Kandidat for Venstre i Koldingkredsen fra 1990 til 2007.


Parlamentarisk karriere
Miljø- og fødevareminister fra 28. juni 2015 til 29. februar 2016.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri fra 12. september 2007 til 23. februar 2010.
Socialminister og minister for ligestilling fra 2. august 2004 til 12. september 2007.
Formand for Europaudvalget okt. 2011 - jun. 2015. Formand for Det Udenrigspolitiske Nævn mar. 2010 - sep. 2011. Formand for Udvalget vedrørende Danske Kulturelle Anliggender i Sydslesvig 2002-2004. Medlem af Europa-Parlamentet 1994-1999.


Uddannelse og erhverv
Cand.polit., Københavns Universitet, 2012.
Tillægsuddannelsen på Danmarks Journalisthøjskole, fra 1990 til 1991.
Aabenraa Statsskole, fra 1980 til 1983.
Rødekro Skole, fra 1978 til 1980.
Hellevad Skole, fra 1971 til 1978.


Udmærkelser
Kommandør af Dannebrogordenen 2005.

Hvervregisteret

Medlemmet har ikke indsendt oplysninger i henhold til reglerne om registrering af folketingsmedlemmernes hverv og økonomiske interesser.

CV
Medlemmer af Folketinget samt stedfortrædere har alle en biografi på Folketingets hjemmeside.
Folketingets Administration er ansvarlig for oplysningerne om medlemskab af Folketinget og regering.
Det enkelte folketingsmedlem har ansvar for de øvrige oplysninger. Biografierne bliver løbende opdateret.
Oplysningerne redigeres af Folketingets Administration. Du kan skrive til redaktionen på e-mailadressen

biografiredaktionen@ft.dk

Udvalgsposter og ordførerskaber
Her vises folketingsmedlemmernes aktuelle udvalgsposter og ordførerskaber.
Folketingets Administration modtager disse oplysninger fra folketingsgruppernes sekretariater og lægger dem på Folketingets hjemmeside.

Forslag, taler og spørgsmål
Folketingets Administration registrerer en række data om alle Folketingets parlamentariske dokumenter. Det gælder også medlemmernes navne, når de taler i Folketingssalen, stiller spørgsmål til ministrene og fremsætter forslag. På basis af disse registreringer linkes der på hver medlemsside til de sager, som det enkelte folketingsmedlem har været involveret i.

Hverv og økonomiske interesser
Registreringen af hverv og økonomiske interesser sker i Folketingets Lovsekretariat, der er den registeransvarlige enhed i Folketingets Administration. Det enkelte folketingsmedlem, der ønsker at være opført i registeret, har dog selv ansvaret for at indberette de relevante oplysninger. Det gælder også, når der sker ændringer i medlemmets hverv og økonomiske interesser.

Registrerede medlemmer skal give meddelelse om nye eller ændrede oplysninger til Lovsekretariatet, senest en måned efter at de nye oplysninger foreligger, hvorefter Lovsekretariatet sørger for opdatering af registeret. Lovsekretariatet indhenter én gang årligt et fornyet samtykke til fortsat registrering fra de registrerede medlemmer. Ved spørgsmål om hvervregistret, kontakt Lovsekretariatet på telefon +45 3337 3112.

Portrætfotos
Ophavsretten til portrætfotos af folketingsmedlemmerne tilhører Folketinget. Portrætfotos af folketingsmedlemmerne kan imidlertid frit gengives med behørig kildeangivelse og kreditering af fotografen. Dog må billederne ikke ændres eller manipuleres eller gøres til genstand for selvstændig kommerciel udnyttelse.

Senest opdateret: [28.11.2017]