Skatteudvalget (SAU) Alm. del
Samling: 2017-18

Spørgsmål 314

Vil ministeren oplyse, om der allerede i skattekontrollovens § 8 D, stk. 1 er hjemmel til at indhente oplysninger om indtægter fra platformstjenester? I bekræftende fald bedes ministeren udtømmende redegøre for de forhindringer en lovændring måtte møde.
Dato: 15-03-2018
Status: Endeligt besvaret
Emne: selskabsskatter

Endeligt svar

Dokumentdato: 11-04-2018
Modtaget: 11-04-2018
Omdelt: 11-04-2018

SAU alm. del - svar på spm. 314 om der allerede i skattekontrollovens § 8 D, stk. 1 er hjemmel til at indhente oplysninger om indtægter fra platformstjenester, fra skatteministeren

Svar SAU alm. del spm. 314.docx
Html-version

Udvalgsspørgsmål

Dokumentdato: 15-03-2018
Modtaget: 15-03-2018
Omdelt: 15-03-2018

Spm. om der allerede i skattekontrollovens § 8 D, stk. 1 er hjemmel til at indhente oplysninger om indtægter fra platformstjenester, til skatteministeren

Udvalgsspørgsmål.pdf
Html-version