§ 20-spørgsmål S 865 Om beregning af boligstøtte.
Til: Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V)
Dato: 09-03-2017
Samling: 2016-17
Status: Besvaret, endeligt

Om § 20-spørgsmålet

Sagsgang:
Anmeldelse 09-03-2017
Endelig besvarelse 15-03-2017
Spørgsmålets ordlyd:
Vil regeringen ændre lovgivningen, så børn under 18 års indtægter ikke medregnes i opgørelsen af husstandsindkomsten, når der skal beregnes boligstøtte?
Skriftlig begrundelse:
Ingen.
14:49
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:49
Mattias Tesfaye (S)
14:49
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:49
Beskæftigelsesministeren
Troels Lund Poulsen
14:50
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:50
Mattias Tesfaye (S)
14:51
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:51
Beskæftigelsesministeren
Troels Lund Poulsen
14:52
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:52
Mattias Tesfaye (S)
14:52
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:52
Beskæftigelsesministeren
Troels Lund Poulsen
14:52
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:53
Mattias Tesfaye (S)
14:53
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)
14:53
Beskæftigelsesministeren
Troels Lund Poulsen
14:53
Fjerde næstformand
Leif Mikkelsen (LA)

§ 20-spørgsmål

Dokumentdato: 09-03-2017
Modtaget: 09-03-2017
Omdelt: 09-03-2017

Vil regeringen ændre lovgivningen, så børn under 18 år's indtægter ikke medregnes i opgørelsen af husstandsindkomsten, når der skal beregnes boligstøtte?

Vil regeringen ændre lovgivningen, så børn under 18 år's indtægter ikke medregnes i opgørelsen af husstandsindkomsten, når der skal beregnes boligstøtte?
Html-version