Det Konservative Folkeparti,
Naser Khader - Fotograf Steen Brogaard

Naser Khader (KF)

Medlem af Folketinget, Det Konservative Folkeparti

Cand.polit.

Folketinget, Christiansborg
1240 København K

Tlf. i Folketinget:
+45 3337 4215
E-mailadresse:

Naser Khader, født 1. juli 1963 i Damaskus, søn af ufaglært Ahmed Abu Khader og ufaglært Sada Abu Khader.


Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Østjyllands Storkreds fra 18. juni 2015.
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Københavns Storkreds fra 18. marts 2009 til 15. september 2011.
Folketingsmedlem for Uden for folketingsgrupperne i Københavns Storkreds fra 5. januar 2009 til 17. marts 2009.
Folketingsmedlem for Liberal Alliance i Københavns Storkreds fra 28. august 2008 til 4. januar 2009.
Folketingsmedlem for Ny Alliance i Københavns Storkreds fra 13. november 2007 til 27. august 2008.
Folketingsmedlem for Ny Alliance i Østre Storkreds fra 10. juli 2007 til 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Uden for folketingsgrupperne i Østre Storkreds fra 9. maj 2007 til 9. juli 2007.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Østre Storkreds fra 20. november 2001 til 8. maj 2007.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Århus Sydkredsen fra 2015.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Skanderborgkredsen .
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Rødovrekredsen fra 2010 til 2011.
Kandidat for Ny Alliance i alle opstillingskredse i storkredsen fra 2007 til 2009.
Kandidat for Radikale Venstre i Brønshøjkredsen fra 2000 til 2006.
Kandidat for Radikale Venstre i Vestre Storkreds fra 1994 til 1999.


Uddannelse og erhverv
Master i teologi, Københavns Universitet, 2015.
Supplerende uddannelse i retorik og formidling, Aarhus Universitet, fra 1994 til 1995.
Mellemøststudier, Odense Universitet, fra 1991 til 1993.
Cand.polit, Københavns Universitet, fra 1986 til 1993.
Rysensteen Gymnasium, fra 1980 til 1983.
Oehlenschlægersgades Skole, fra 1975 til 1980.

Non-resident senior fellow, Hudson Institute, Washington DC, fra 2015.
Senior fellow, Hudson Institute, Washington DC, fra 2011 til 2015.
Konsulent i boligselskabet, DAB, fra 1996 til 1997.
Konsulent, DR, fra 1989 til 1997.
Arabisk tolk, oversætter og tekster, fra 1983 til 1998.


Tillidshverv
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation 1997-2000. Medlem af Det Etiske Råd 1998-2001. Medlem af Indenrigsministeriets tænketank om integration 2000-2001. Ambassadør for UNICEF 2004-2008. Stifter af foreningen Demokratiske Muslimer 2005, formand 2005-2007. Medlem af repræsentantskabet for Askov Højskole fra 2014.


Publikationer
Har skrevet »Ære og Skam«, 1996, »Khader.dk« med Jakob Kvist, 2000, »Nasers Brevkasse«, 2001, »Modsætninger mødes« med Bent Melchior, 2003, »Tro mod tro« med Kathrine Lilleør, 2005, »Naser Khader og folkestyret«, 2005, »Bekendelser fra en kulturkristen muslim», 2013, og »Hjertet bløder - arabisk forår og opløsning«, 2015.


Udmærkelser
Modtaget Dansk Forfatterforenings pris for fred og mellemfolkelig forståelse 1998, HK's Kulturpris 1998, AFS-Interkulturs »Interkulturprisen 1999«, Modermål-Selskabets »Modersmålprisen 2000«, Junior Chambers pris »The Outstanding Young Person 2001«, »Heiberg-prisen« 2002, Livsforums »Livsprisen 2006«, Jyllandspostens »Ytringsfrihedspris 2006« og »Den Internationale Sekulære Pris 2007« fra Comité Laïcité République, Frankrig.

Aktuelle udvalgsposter

Næstformand for
Udenrigsudvalget

Medlem af
Indfødsretsudvalget
Kirkeudvalget
Kulturudvalget
Retsudvalget
Det Udenrigspolitiske Nævn
Udlændinge- og Integrationsudvalget

Aktuelle ordførerskaber

Indfødsretsordfører
Integrationsordfører
Kirkeordfører
Kulturordfører
Medieordfører
Menneskerettighedsordfører
Retsordfører
Udenrigsordfører
Udlændingeordfører
Udviklingsordfører
Værdiordfører

Hvervregisteret

Lønnede stillinger, hverv el.lign.

Adjunct Fellow - Hudson Institute.

Selvstændig virksomhed

Forfatter, foredragsholder og kommentator.

    CV
    Medlemmer af Folketinget samt stedfortrædere har alle en biografi på Folketingets hjemmeside.
    Folketingets Administration er ansvarlig for oplysningerne om medlemskab af Folketinget og regering.
    Det enkelte folketingsmedlem har ansvar for de øvrige oplysninger. Biografierne bliver løbende opdateret.
    Oplysningerne redigeres af Folketingets Administration. Du kan skrive til redaktionen på e-mailadressen

    biografiredaktionen@ft.dk

    Udvalgsposter og ordførerskaber
    Her vises folketingsmedlemmernes aktuelle udvalgsposter og ordførerskaber.
    Folketingets Administration modtager disse oplysninger fra folketingsgruppernes sekretariater og lægger dem på Folketingets hjemmeside.

    Forslag, taler og spørgsmål
    Folketingets Administration registrerer en række data om alle Folketingets parlamentariske dokumenter. Det gælder også medlemmernes navne, når de taler i Folketingssalen, stiller spørgsmål til ministrene og fremsætter forslag. På basis af disse registreringer linkes der på hver medlemsside til de sager, som det enkelte folketingsmedlem har været involveret i.

    Hverv og økonomiske interesser
    Registreringen af hverv og økonomiske interesser sker i Folketingets Lovsekretariat, der er den registeransvarlige enhed i Folketingets Administration. Det enkelte folketingsmedlem, der ønsker at være opført i registeret, har dog selv ansvaret for at indberette de relevante oplysninger. Det gælder også, når der sker ændringer i medlemmets hverv og økonomiske interesser.

    Registrerede medlemmer skal give meddelelse om nye eller ændrede oplysninger til Lovsekretariatet, senest en måned efter at de nye oplysninger foreligger, hvorefter Lovsekretariatet sørger for opdatering af registeret. Lovsekretariatet indhenter én gang årligt et fornyet samtykke til fortsat registrering fra de registrerede medlemmer. Ved spørgsmål om hvervregistret, kontakt Lovsekretariatet på telefon +45 3337 3112.

    Portrætfotos
    Ophavsretten til portrætfotos af folketingsmedlemmerne tilhører Folketinget. Portrætfotos af folketingsmedlemmerne kan imidlertid frit gengives med behørig kildeangivelse og kreditering af fotografen. Dog må billederne ikke ændres eller manipuleres eller gøres til genstand for selvstændig kommerciel udnyttelse.

    Senest opdateret: [21.09.2017]
    Sideansvarlig: Biografiredaktionen