Det Konservative Folkeparti,
Lene Espersen - Fotograf Steen Brogaard

Lene Espersen (KF)

Fhv. medlem af Folketinget, Det Konservative Folkeparti

Fhv. minister

Lene Espersen, født 26. september 1965 i Hirtshals, datter af reder Ole Peter Espersen og bogholder Inger Tanggaard Espersen. Gift med cand.merc. Danny Feltmann. Har børnene Marcus, født i 2001, og Robert, født i 2003.


Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Nordjyllands Storkreds fra 13. november 2007 til 10. november 2014.
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Nordjyllands Amtskreds fra 21. september 1994 til 13. november 2007.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Hjørringkredsen fra 2007 til 2014.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Brønderslevkredsen fra 2007 til 2014.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Sæbykredsen fra 1994 til 2006.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Ringkøbingkredsen fra 1993 til 1994.


Parlamentarisk karriere
Udenrigsminister fra 23. februar 2010 til 3. oktober 2011.
Økonomi- og erhvervsminister fra 10. september 2008 til 23. februar 2010.
Justitsminister fra 27. november 2001 til 10. september 2008.
Politisk ordfører 1999-2001. Partiformand 27. sep. 2008 - 12. mar. 2011.


Uddannelse og erhverv
Cand.oecon, Aarhus Universitet, fra 1984 til 1990.
International baccalaureate, Lester B. Pearson United World College, Canada, fra 1982 til 1984.
Hjørring Gymnasium, fra 1981 til 1982.
Hirtshals Kommuneskole, fra 1972 til 1981.

Systemkonstruktør hos Bankernes EDB Central, Roskilde, fra 1992 til 1994.
Markedsanalytiker hos Aarhus Stiftsbogtrykkerie, fra 1991 til 1992.


Tillidshverv
Studenterrepræsentant ved økonomisk institutråd, Aarhus Universitet 1985-1989. Næstformand for Danmarks Konservative Studerende 1986-1988. Kandidat ved europaparlamentsvalget 1994.


Publikationer
Har skrevet børnebogen »Stygge Krumpens skat«, 2005. Medforfatter til »Der er et yndigt land – Danmark rundt med Lene og Villy« af Lars Vestergaard, 2008.


Udmærkelser
Årets kvindelige leder 2003. Tildelt Ting-Prisen 2004.


Biografien opdateres ikke længere fra 10. november 2014.

CV
Medlemmer af Folketinget samt stedfortrædere har alle en biografi på Folketingets hjemmeside.
Folketingets Administration er ansvarlig for oplysningerne om medlemskab af Folketinget og regering.
Det enkelte folketingsmedlem har ansvar for de øvrige oplysninger. Biografierne bliver løbende opdateret.
Oplysningerne redigeres af Folketingets Administration. Du kan skrive til redaktionen på e-mailadressen

biografiredaktionen@ft.dk

Udvalgsposter og ordførerskaber
Her vises folketingsmedlemmernes aktuelle udvalgsposter og ordførerskaber.
Folketingets Administration modtager disse oplysninger fra folketingsgruppernes sekretariater og lægger dem på Folketingets hjemmeside.

Forslag, taler og spørgsmål
Folketingets Administration registrerer en række data om alle Folketingets parlamentariske dokumenter. Det gælder også medlemmernes navne, når de taler i Folketingssalen, stiller spørgsmål til ministrene og fremsætter forslag. På basis af disse registreringer linkes der på hver medlemsside til de sager, som det enkelte folketingsmedlem har været involveret i.

Hverv og økonomiske interesser
Registreringen af hverv og økonomiske interesser sker i Folketingets Lovsekretariat, der er den registeransvarlige enhed i Folketingets Administration. Det enkelte folketingsmedlem, der ønsker at være opført i registeret, har dog selv ansvaret for at indberette de relevante oplysninger. Det gælder også, når der sker ændringer i medlemmets hverv og økonomiske interesser.

Registrerede medlemmer skal give meddelelse om nye eller ændrede oplysninger til Lovsekretariatet, senest en måned efter at de nye oplysninger foreligger, hvorefter Lovsekretariatet sørger for opdatering af registeret. Lovsekretariatet indhenter én gang årligt et fornyet samtykke til fortsat registrering fra de registrerede medlemmer. Ved spørgsmål om hvervregistret, kontakt Lovsekretariatet på telefon +45 3337 3112.

Portrætfotos
Ophavsretten til portrætfotos af folketingsmedlemmerne tilhører Folketinget. Portrætfotos af folketingsmedlemmerne kan imidlertid frit gengives med behørig kildeangivelse og kreditering af fotografen. Dog må billederne ikke ændres eller manipuleres eller gøres til genstand for selvstændig kommerciel udnyttelse.

Senest opdateret: [24.02.2017]
Sideansvarlig: Biografiredaktionen